W zasadzie nie powinno się klasyfikować promienników ciepła pod względem źródła energii czy też jak kto woli paliwa, jakie wykorzystują do poprawnego działania. Wszystko dlatego, że zasada działania każdego z promienników jest oczywiście taka sama, a cechy charakterystyczne są podobne dla urządzeń zasilanych zarówno elektrycznie jak i gazowo czy olejowo. Nawet ekonomia ich używania jest na zbliżonym poziomie, z tą małą różnicą, że koszty paliwa są różne.
Można jedynie wziąć pod uwagę również fakt, że w zależności od paliwa czy raczej źródła energii promienniki ciepła różnią się budową. Oczywiście wynika to z tego, że inaczej można podłączyć do promiennika butle z gazem a inaczej kabel zasilający czy pojemnik z paliwem w postaci płynnego oleju.
Gdyby chcieć scharakteryzować wszystkie rodzaje promienników to można powiedzieć, że to właśnie olejowe są najmniej mobilne, głównie ze względu na sposób doprowadzenia do nich paliwa właśnie. Nie jest to jednak jeszcze aż tak trudne, ale mimo wszystko promienniki ciepła olejowe zazwyczaj montowane są na stałe w jednym miejscu. Bądźmy jednak szczerzy, są one najdroższe w eksploatacji.
Po pierwsze, drogie jest obecnie paliwo, a olej napędowy, nawet ten wykorzystywany do celów przemysłowych bije wszelkie rekordy wysokości. Po drugie z kolei to są to promienniki ciepła ulegające najczęściej awariom, choćby z tego względu, że przewody paliwowe doprowadzające olej do źródła promieniowania bardzo często ulegają zapychaniu się, czy jak kto woli, po prostu awarii.
Na szczęście jednak nie ma tego złego. Warto pamiętać, że każdy promiennik ciepła, nie ważne czym zasilany, i tak pozwala zaoszczędzić pieniądze, ze względu na swoje właściwości grzewcze.