W poprzednim artykule został poruszony problem ekologicznych systemów grzewczych. Wspomniane było, że jednym z wyznaczników ekologiczności danego urządzenia, może być jego małe zużycie energii. Wspominaliśmy już o elektrycznych, energooszczędnych promiennikach ciepła. Warto teraz zrobić przegląd innych oszczędzających energię urządzeń.
A propos promienników ciepła, warto w tym miejscu powiedzieć jeszcze o żarówce na podczerwień. Jest to promiennik, który zużywa tyle prądu i działa tak długo jak energooszczędna żarówka. Używać go można do suszenia i nagrzewania. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się ona w hodowli (np. do ogrzewania kurcząt). Energooszczędnym rozwiązaniem są również promienniki ciepła oparte na podczerwień. Inwestycja w ten typ ogrzewania zwraca się już po około 3 latach. Jest to efektywny sposób na ogrzanie domu.
Ciekawym urządzeniem energooszczędnym mogą być są również grzejniki nowej generacji. Mało tego, że nie zużywają dużo energii, to niektóre na dodatek posiadają stałe wypełnienie, które zatrzymuje i oddaje ciepło długi czas. Działa to tak, że przez pewien krótki okres grzejnik pobiera energię z gniazdka elektrycznego, a po osiągnięciu optymalnej temperatury wyłącza się, a wypełnienie stałe oddaje przez dłuższy okres czasu nagromadzoną energię cieplną.
Innym wartym rozważenia urządzeniem są piece akumulacyjne, włączające się tylko w czasie trwania tzw. taryfy nocnej. Na podobnej zasadzie działają również grzejniki akumulacyjne. Wszystkie te rozwiązania sprowadzają się do oszczędnego zużycia energii.
Gdy chcemy, by nasz dom był ekologiczny, a urządzenia w nim - efektywne i energooszczędne, warto poradzić się pracownika firmy zajmującej się sprzedażą tego typu gadżetów. Poza poradą, pracownik taki dokona niezbędnych obliczeń, które mają na celu pokazanie, ile energii jest potrzebne, by ogrzać odpowiednio lokal. Dopiero wtedy będziemy mieli pewność, że dobrze zainwestowaliśmy pieniądze, a nasz dom będzie odpowiednio ocieplony i ogrzany.