W domu trzeba jakość zapewnić ciepło. Energia cieplna może pochodzić z sieci (z elektrociepłowni) albo domowego źródła, jakim jest piec centralnego ogrzewania. Niektórzy decydują się na pompy ciepła.
Bez względu na sposób dostarczania ciepła do domu i mieszkania potrzebne będą nam grzejniki. Instalując kaloryfery, należy pamiętać o kilku zasadach. Powinno unikać się montowania grzejników w pobliżu okien. Dopuszczalny w Polsce układ grzewczy jest typu otwartego. O tych wytycznych na pewno pamięta instalator, który codziennie montuje piece CO czy grzejnik.
Jeśli nie mamy wyboru, czyli nie możemy otrzymywać ciepła z sieci, musimy zadbać o własne źródło. Jednym z najważniejszych dylematów w zakresie ciepła jest rodzaj paliwa, jakim będziemy zasilać piec.
Opał stały (węgiel, drewno, ekogroszek) jest tańszy, ale instalacja nim opalana nieco kłopotliwa w eksploatacji. Trzeba zatroszczyć się o paliwo i miejsce jego składowania. Nowoczesne piece są wyposażone w automatyczne podajniki, które zapewniają nawet kilkudziesięciogodzinną pracę bezobsługową (paliwo zasypujemy raz na 20-30 godzin albo rzadziej).
Tanie ogrzewanie osiąga się dzięki zgazowującemu piecowi na drewno. Piroliza sprawia, że drewno uzyskuje wyższą sprawność cieplną niż w normalnym kotle grzewczym.
Ogrzewanie ekologiczne i ogrzewanie energooszczędne charakteryzuje z kolei pompy ciepła. W tym przypadku wydatek na instalację zwraca się po kilkunastu miesiącach.