Gazowe promienniki ciepła, którym poświęcono poprzedni artykuł, znajdują szerokie zastosowanie w ciepłownictwie. Dzieje się tak głównie dlatego, że są one stosunkowo tańsze w eksploatacji od innych rodzajów promienników, np. elektrycznych.
Najważniejszymi cechami ogrzewania promiennikami gazowymi, poza ich niedrogim użytkowaniem, jest ich wysoka efektywność. Przy ogrzewaniu tradycyjnym ciepło koncentruje się głownie wysoko, tuż pod sufitem pomieszczenia. Zastosowanie promienników gazowych, emitujących fale podczerwieni, pozwala na koncentrację ciepła na przedmiotach i ludziach, którzy znajdują się w ogrzewanym pomieszczeniu. Dzięki temu rozwiązaniu do minimum zostają ograniczone straty ciepła, wynikające z konstrukcji budynku.
Promienniki ciepła, które wykorzystują jako surowiec do spalania gaz, pozwalają również na ogrzewanie strefowe. Dzięki temu można wykorzystać taki promiennik do ogrzewania określonych miejsc, nie tracąc energii, a co za tym idzie - czasu i pieniędzy, na ogrzewanie całego pomieszczenia. Przez swoje modułowe działanie są one również użyteczne w procesie rozmrażania czy suszenia przedmiotów.
Gazowe promienniki ciepła znajdują zastosowanie, przede wszystkim, przy ogrzewaniu dużych obiektów. W życiu codziennym warto zwrócić na nie uwagę, gdy myślimy o zamontowaniu promiennika ciepła w garażu, sklepie, magazynie, ogrodzie czy chociażby w budynku gospodarczym, jak stajnia czy stodoła. Dzięki temu mamy pewność, że wybierzemy optymalnie tanie i skuteczne ogrzewanie, dostosowane do naszych potrzeb.