Poprzedni artykuł poświęcony był zachowaniem optymalnej temperatury w miejscu pracy. Ten z kolei będzie dotyczył zagadnienia ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych (domów i mieszkań).
Przyjmuje się, że każde pomieszczenie w domu ma swoją optymalną temperaturę. Dla salonu jest to 20-22 stopnie, dla sypialni - 16-18, kuchni - 18-20, a dla łazienki od 22 do 24. Oczywiście, nie są to widełki obowiązkowe, a dobór optymalnej temperatury zależy w głównej mierze od komfortu cieplnego osób przebywających w pomieszczeniu mieszkalnym.
W domu najczęściej spotyka się ocieplanie tradycyjne, oparte na piecu opałowym oraz grzejnikach na wodę. Coraz częściej odchodzi się jednak od takich standardowych rozwiązań, a do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych zaczyna używać się promienników ciepła.
Ze względu na konieczność utrzymania rożnych temperatur w poszczególnych pokojach, promienniki ciepła nadają się idealnie do ogrzewania tych pomieszczeń. Są one doskonałe do ogrzewania miejscowego. Najlepsze promienniki to takie, w których można dodatkowo dowolnie regulować moc (np. dzięki termostatowi). Pozwoli to w sposób optymalnie oszczędny wykorzystać wszystkie zalety takiego ogrzewania.
O izolacji zewnętrznej wspominałam już w poprzednim artykule. Jest ona również niezbędna, gdy mówimy o właściwym ociepleniu domu i utrzymaniu w nim optymalnej temperatury. Zastosowanie dobrego ocieplenia i promiennika ciepła da wspaniałe rezultaty, a inwestycja w ogrzewanie na pewno szybko się zwróci.